English version Wersja polska
19 lat i koniec
3.3.3, 3 marca 2003. Tego dnia się zaczęło, a 3.3.22 się skończy.

Zbierałem się już kilka razy do podjęcia decyzji, ale zawsze ktoś lub coś zawróciło mnie z obranej drogi. Tym razem to już jednak ostateczna decyzja. Równo 19 lat od uruchomienia od GenPol-u witryna przestanie funkcjonować, a wraz z nią powiązane serwisy jak np. metryki.genbaza.pl.

Wiele rzeczy udało się zrobić w tym czasie. W wielu tematach GenPol był prekursorem i jestem z tego bardzo dumny. Przez dłuższy czas właśnie w GenPol-u funkcjonowało najaktywniejsze forum dyskusyjne. Przez długie lata mieliśmy więcej cyfrowych zasobów metrykalnych niż jakiekolwiek archiwum w Polsce, włączając w to NAC. A co szczególnie ważne: przez wiele lat GenPol był miejscem wokół którego zawiązywały się przyjaźnie, grupy współpracujących osób. Coroczne spotkanie dla wielu były wręcz jedyną okazją spotkania genealogów z innych części kraju.

Wszystko to dzięki fajnej atmosferze, wielu pozytywnym ludziom. Dzięki tytanicznej pracy wielu woluntariuszy wykonujących zdjęcia w archiwach i bezpłatnie udostępniających je w Internecie. Dzięki tym, którzy lubią dawać, a nie tylko czerpać.

Ale życie idzie mocno do przodu. Towarzystwa genealogiczne rosły w siłę, powstało wiele bardzo ciekawych inicjatyw. Wspomnę tylko o spotkaniach w Brzegu, które swoim rozmachem i profesjonalizmem stały się niedoścignionym wzorem dla innych organizatorów, pozostawiając daleko w tyle chociażby Urodziny GenPol-u. Archiwa, w tym AP, dostały bardzo solidne fundusze i również z dużym zaangażowaniem zaczęły realizować projekty digitalizacji i udostępniania zasobów metrykalnych.

Wiem, mogę przestać finansować wszystko z własnej kieszeni. Można zbierać fundusze i dalej to ciągnąć. Tak się skończyła chociażby moja poprzednia próba zamknięcia serwisu rok temu. Wtedy po raz pierwszy poprosiłem o wsparcie i w krótkim czasie zebraliście ok. 6500 zł, co wystarczyło na opłacanie serwera przez dłuższy czas. Ale fakty są takie, że wraz z dopływami nowych zasobów dalej muszę poszerzać zasoby serwerowe i coraz częściej musiałbym prosić o pomoc i to o coraz większe kwoty. Dość powiedzieć, że same opłaty do OVH (wynajem serwerów, opłaty za domeny) wyniosły w ostatnich dwóch latach 30 023 zł. W tym samym czasie z darowizn otrzymałem aż 11 859 zł i wszystkim darczyńcom bardzo, bardzo dziękuję.

Ale koszty serwerów to tylko część tematu. Bo – i to też trzeba przyznać otwarcie – wszystkie GenPol-owe witryny coraz bardziej odstają informatycznie od najlepszych rozwiązań. Niejednokrotnie system obsługujący metryki sprawiał problem na poziomie rejestracji, czy przypominania haseł. Mieliśmy też całkiem sporo ataków na nasz serwer. Z każdym kolejnym rokiem znalezienie programisty, który chciałby pomóc sprawiało mi coraz większe wyzwanie. I to już nawet nie jest kwestia pieniędzy. A odpisywanie na coraz to kolejne maile „nie działa mi, dlaczego?” było coraz bardziej absorbujące czasowo. Często komunikacja ta była też mocno nieprzyjemna.

Życie nie lubi próżni. Gdy poinformowałem najbliższych o swojej decyzji to wiele osób mocno rozpoczęło prace nad rozwiązaniami alternatywnymi. Najważniejszym priorytetem tych działań będzie udostępnienie tych zasobów metrykalnych, które są dostępne tylko w metryki.genbaza.pl, np. zasób AP Gdańsk. Obecnie współpracujemy i jeśli będzie taka potrzeba to będę wspierał te inicjatywy czy to swoją wiedzą, czy finansowo. Realnie oceniając stan zaawansowania na dzisiaj jestem przekonany, że te zasoby będą nieprzerwanie dostępne w Internecie. Pewnie pod nowym adresem, w innym systemie, ale będą.

O tym temacie jeszcze napiszę. Możecie się spodziewać też wspominek co do laureatów Genealoga Roku, ludzi którzy współtworzyli GenPol, a także darczyńców z ostatniego okresu.

Pozostańcie w kontakcie.

Pozdrawiam Was serdecznie, tomek nitsch
W bazie GenBazie znajduje się:
Obiektów: 8313 | Użytkowników : 29219 | Nazwisk: 1978 | Regionów: 53570
Ostatnio dołączyli do nas:
  Gerlinde Silvestri-Perny 2021-05-05 21:27:47  
  Elwira Jaszczuk 2021-05-05 19:29:28  
  viola1996 2021-05-05 18:45:40  
  Sylwia Owsianna 2021-05-05 18:37:20  
  O F 2021-05-05 17:14:59  
Ostatnio dodane nazwiska:
  Zięba Okolice Kraśnika  
  Wojtkowiak Wojtkowiak  
  Gduliński prawdopodobnie od słowa gdula - gruszka  
  slaw slaw  
  Szota Pochodzi od gruzińskiego imienia  
Ostatnio dodane obiekty:
Nie znaleziono Artykułów.
Nie znaleziono Artykułów.