Komunikat 002, Tomasz Nitsch E-mail autora
.: Data publikacji 17-Lis-2004 :: Odsłon: 5600 :: Recenzja :: Drukuj aktualną stronę :: Drukuj wszystko:.

Witajcie,

Jak pewnie wszyscy wiecie grupa osób pracowała przez ostatnie niespełna dwa miesiące nad założeniami programowymi nowej organizacji. W trakcie tych prac jednoznacznie okazało się, że nasze wizje są bardzo odległe. Poza generalnym "zróbmy coś dobrego dla polskiej genealogii" reszta nas różniła. Każda osoba inaczej definiuje co jest najlepsze dla polskiej genealogii, a tym samym do powinno być priorytetem organizacji. W tej sytuacji sporo czasu spędziliśmy na wypracowanie wspólnego stanowiska.

Z prawdziwą przyjemnością prezentuję ten dokument PTG - założenia programowe. Praktycznie każde zdanie jest głęboko przemyślane. Proszę uważnie zapoznać się z nim.

W tej sytuacji wydaje się, że jesteśmy gotowi do założenia PTG od zaraz. Mamy jednak inną propozycję: skupienie się najpierw na pracy projektowej, a dopiero za pół roku (ok. 1 czerwca 2005) zajęcie się sformalizowaniem organizacji i przygotowaniem takiego statutu, który najlepiej będzie służył PTG. Pół roku to stosunkowo niedługi okres, a pozwoli nam doszlifować i dookreślić ramy naszego działania.

Chcę Was wszystkich namówić i zmobilizować, aby te pół roku było dla nas wszystkich czasem szczególnej aktywności, pokazaniem, że coś potrafimy zrobić razem.

Przechodząc do konkretów: proponuję organizację zorientowaną projektowo. Oznacza to mniej więcej to, że nie ma jakiegoś centralnego zarządzania oraz jednego słusznego projektu, a ludzie pracują nad tym projektem/projektami, które im najbardziej odpowiadają. Oznacza to również, że niektóre projekty mogą okazać się niewypałami i mimo wielkich planów pomysłodawcy nie znajdą u nikogo uznania. Wymaga to też znacznego zaangażowania szefów projektów. To oni będą kluczowymi osobami w tej organizacji. Gdy przyjdzie czas sformalizowania PTG zarząd powinien być zbiorem najbardziej aktywnych szefów projektów.

Stąd proszę każdego z Was o zgłaszanie projektów, które Was szczególnie interesują, które chcielibyście prowadzić i za nie odpowiadać. Tutaj można zobaczyć: Formularz zgłoszenia projektu wraz przykładowym projektem. Formularz można pobrać tutaj: zgloszenie_projektu.doc (32 kB). Proszę o przysyłanie tych dokumentów do mnie możliwie jak najszybciej, nie później niż do najbliższej soboty (20.11.2004). Oczywiście projekty będzie można zgłaszać i w terminie późniejszym, ale szybkie przygotowanie listy już zgłoszonych projektów pozwoli osobom mniej aktywnym (nie widzącym siebie w roli lidera) do dołączenia do jednego ze zgłoszonych projektów.

Jak dotychczas mamy dwa projekty:

  • baza indeksów zapisów metrykalnych; lider: Marek Jerzy Minakowski (+ ewentualnie ja)
  • indeks nekropolii; lider: Jacek Cieczkiewicz

Oprócz osób zaangażowanych w projekty potrzebni będą specjaliści, że wymienię przykładowe dwie specjalizacje: finanse (Ania Sekulska) i Internet (ja). Specjaliści będą wspierać wszystkie te projekty, gdzie ich ekspertyza jest potrzebna. Głównym zadaniem będzie panowanie nad danym obszarem w całym PTG i tym samym standaryzację rozwiązań. W moim przypadku proponuje opierać się o rozwiązania znane z mojego portalu www.genpol.com, który zamierzam przeistoczyć w witrynę PTG funkcjonującą również pod takimi adresami Internetowymi, jak ptg.org.pl, czy genealogia.org.pl.

Jeżeli masz jakieś szczególne umiejętności, które mogą się wszystkim przydać (że wymienię chociaż kilka z nich: programowanie w php, grafik, szybkopisanie, znajomość języków w tym łaciny, umiejętność czytania szwabachy, fotografia) to serdecznie zapraszam do zgłaszania się na funkcję specjalisty.

List ten rozsyłam do każdego z chętnych. Po otrzymaniu odpowiedzi zbiorę wszystkie zgłoszone projekty oraz specjalistów i pokażę Wam tabelkę kto i co chciałby czynić w PTG. Osoby niezdecydowane będą mogły przystąpić do tych już zgłoszonych projektów. I wtedy możemy ruszać do działań.

Bardzo oczekuję na szybki i pozytywny odzew.

Serdecznie pozdrawiam,

(w imieniu grupy inicjatywnej) Tomek Nitsch

.: Powrót do działu Komunikat 002 :: Powrót do spisu działów :.