Komunikat 004, Tomasz Nitsch
.: Data publikacji 10-Gru-2004 :: Odsłon: 4057 :: Recenzja :: Drukuj aktualną stronę :: Drukuj wszystko:.

Witajcie,

Rozpoczęliśmy działania. Póki co są one mało widoczne, gdyż większość z nich wymaga dobrego przygotowania informatycznego (np. strony www), a to wymaga zaangażowania ludzi. Jako, że w dziedzinie programowania na dzień dzisiejszy pozostałem sam, to oznacza, że proces ten będzie trochę dłuższy niż to wstępnie myślałem. Mam nadzieję skończyć wszystko nie później niż do końca stycznia. Niemniej jednak to nie oznacza, że prace zostały wstrzymane. Wręcz przeciwnie bardzo proszę przygotowywać i prowadzić swoje badania. Jeżeli wprowadzicie jakiekolwiek dane, czy to pochodzące z ksiąg metrykalnych, czy tablic cmentarnych, to wszystkie one zostaną przetworzone na taką postać, aby były użyteczne dla wszystkich. Proszę w tym procesie zachować tylko jedną zasadę: rozdzielanie informacji różnego typu. Przykładowo stosując arkusz kalkulacyjny w jednej kolumnie proszę wpisać imię, w drugiej nazwisko, w trzeciej datę itd.

Pierwsza strona projektowa

Już dzisiaj w dosyć ułomnej formie startuje pierwsza strona projektowa. Ta dotyczy projektu zbierania indeksów ksiąg ślubów. Choć nie ma jeszcze wyszukiwarki, a dane można oglądać tylko w jeden określony sposób (nazwiska alfabetycznie), to mam nadzieję, że wielu z Was zdopinguje to do dalszych działań.
Aby wejść na te strony proszę kliknąć na ten link: PTG - Śluby.

Nowe projekty i informacje z nimi związane

Coraz to kolejne osoby zgłaszają swój akces do działań PTG. I tak zgłosiła się osoba, która chce poprowadzić projekt wydawniczy (a że chce zrobić to samodzielnie to pozostanę taki tajemniczy). Inna rozważa poprowadzenie Koła Młodych.

W temacie projektów mam kilka ogłoszeń:
  1. Adam Nojszewski przejął stery w projekcie GenBaza Plus - przypomnę chodzi o zewidencjonowanie wszelkich rejestrów osób w Internecie
  2. Marcin Prengowski zgłosił swój projekt lokalny
    Polega on na inwentaryzacji cmentarzy wojennych (I i II wojna światowa) na terenie powiatu sochaczewskiego oraz sąsiedniej gminy Kampinos z powiatu warszawskiego-zachodniego oraz stworzenie bazy pomników poległych które znajdują się na tym samym terenie.
  3. Sławomir Dąbrowski zgłosił nowy projekt, stanowiący uzupełnienie do projektu Jacka Cieczkiewicza koncentrujący się na cmentarzach wojennych. Autor ma nadzieję, że jego projekt rozwinie się w przedsięwzięcie, którego celem będzie rozszerzenie bazy cmentarzy wojennych nie tylko z czasów I, ale i II wojny światowej na terenie Polski.
    Wszystkich którzy zainteresowali się tym projektem zapraszam na stronę informacyjną projektu: Sławomir Dąbrowski - "Cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej w Małopolsce.
Problem legalności działań

W ostatnim czasie w wąskim gronie (m.in. Marek Jerzy Minakowski, Zygmunt Rola-Stężycki) dużo rozmawialiśmy na temat legalności zbierania, a później publikowania danych szczególnie w ramach mojego projektu GenBaza. Z jednej strony wiele osób na różnych forach (np. pl.soc.genealogia) domaga się, aby utworzyć ogólnodostępne bazy danych z informacjami na temat wszelkich osób. Z drugiej strony jednak takie działanie wymagałoby od nas klarownej deklaracji wobec osób/archiwów, jak chcemy te dane wykorzystać. W wielu przypadkach tak się nie działo i nawet jeśli mamy już jakieś dane spisane, czy sfotografowane to raczej nikt - załóżmy rok temu - nie informował archiwisty/proboszcza, że zamierza te dane publikować. Wydaje się, że i obecnie - jeśli złożymy taką deklarację - to raczej nam ona przeszkodzi, niż pomoże. Dodatkowo jeśli zaczniemy publikować dziesiątki danych, to może okazać się, że archiwa zamiast zachwycać się naszymi osiągnięciami uznają nas za wroga odbierającego im chleb. I zamiast lepszego, być może tańszego, dostępu do danych osiągniemy efekt odwrotny.
Stąd proponuje pozostać przy podobnej metodologii, jaką zastosował Marek Jerzy Minakowski w swoim projekcie, czyli ograniczenia się do spisywania samych indeksów. Czyli przykładowo w przypadku ksiąg narodzin byłyby to następujące dane: rok urodzenia, imię dziecka, płeć, imię ojca, nazwisko ojca, imię matki, nazwisko matki. Ciekawy jestem Waszego zdania. Na stronach forum GenPol-u uruchomiłem specjalny wątek, w którym pytam Was o zdanie w tym temacie.

Komunikaty techniczne

Temat ten na forum jest otwarty na wszystkich i nie jest ograniczony do członków PTG. Dzieje się tak dlatego, że - mimo wcześniejszych apeli - wiele osób do dzisiaj nie przysłało mi swoich loginów w GenPol-u co uniemożliwia mi wyodrębnienie naszej grupy w ramach portalu. Bardzo proszę pozostałe osoby o dosłanie tych informacji.

I jeszcze jedna uwaga techniczna: z nieznanych mi przyczyn część Waszych adresów e-mail nie działa. Stąd do kilku osób, które zgłosiły akces do PTG poprzez Stanisława Pieniążka lub wysyłając mail do mnie nie otrzymuje kolejnych komunikatów na swój adres. Jeśli tak się dzieje i w Twoim przypadku to proszę o informacje.

Serdecznie pozdrawiam,
Tomek Nitsch


.: Powrót do działu Komunikat 004 - aktualności 10.12.2004 :: Powrót do spisu działów :.